PRATİĞİN VERİMİNİ ARTIRMAK İÇİN HARİKA İPUÇLARI

“Ne kadar sık pratik yaparsak o kadar iyi oluruz.” Evet muhtemelen herkes bundan bahsediyor. Prova/pratik yapmak elbette bir müzik öğrencisi için olmazsa olmaz bir şey ancak pratik yapmak kadar bunu verimli hale getirmek de önemli.

Biliyorsun; bedenimizin hareket etmesi için beynin sinirsel yollar boyunca bir komut göndermesi gerekir. Bir eylem tekrarlandığında (örneğin bir piyano tuşuna basmak) miyelin adı verilen bir madde bu yolların etrafında oluşmaya başlar ve bu eylem daha sık tekrarlandığında, daha fazla miyelin birikir. Miyelinin birikimi her tekrarla bu yapılan eylemin daha doğal hale gelmesini sağlar. Ancak bir enstrümanı harika çalmak sadece pratik yapmaktan daha fazlasını gerektirir. Üstatlığa ulaşmak, tutarlı, yoğun, odaklı ve hedefleri belli bir çalışmanın ürünüdür.

Bu kadar bilimsellik yettiyse, pratiğin verimini artırmak için vereceğimiz ipuçlarına geçiyoruz…

Odaklanmaya çalış ve dikkatini dağıtacak şeyleri ortadan kaldır:  

Pratik yaparken etraftaki dikkat dağıtıcı unsurların hepsini ortadan kaldır. Eğer pratik esnasında faydalanmıyorsan, telefonunu da uçak moduna al ki bildirimler dikkatini dağıtmasın.

İlham bul:

Çoğu insan müzik dinlemenin ilham bulmak için en iyi yol olduğunu düşünür. İlhamı yalnızca pratiğe başlamadan önce değil, örneğin, sık sık konserlere giderek veya bir toplulukla (mesela arkadaşların!) birlikte müzik yaparak da bulabilirsin. 

Yavaş başlayıp tempoyu giderek artır:

Acele etmeye gerek yok! Pratiğe başlarken temponu düşük tut ve yaptığın şeye hakim ol. Tekniğine hakim olmak için çok çalışmak ve sabır gerekebilir ancak sonunda, bu özverin seni hayal kırıklığından kurtaracak.

Sevdiğin Parçaları Çal:

Sevdiğin parçaları çalmak seni pratik yapmak için teşvik ve mutlu eder. Sıkılgan olmak gayet normal, bu yüzden hem zevkine hem de yeteneğine uygun parçalarla pratik yap.

Erteleme!

Hayattaki her şey gibi, son dakikaya kadar beklememek her zaman en iyisidir. Pratiğin için kendine önceden bir zaman belirle ve aklına takılan şeyleri bu ana kadar hallet. Kafanda başka şeyler varken pratik yapmaya odaklanman da zor olabilir.

Erken yaşta sanat eğitimi
Erken yaşta müzik eğitimi
Erken yaşta resim eğitimi
İzmit Sanat eğitimi
izmit piyano eğitimi
izmit keman eğitimi
izmit davul eğitimi
izmit resim eğitimi