ERKEN YAŞTA SANAT EĞİTİMİ ÇOCUKLARA NE KAZANDIRIR?

Çocukların hayal gücünün genişliği herkesin malumu… Beynin yaratıcılıkla ilgili kısmı olan sağ bölümü erken yaşta sanat eğitimi ile desteklenince, çocuklar için yepyeni kapılar açılıyor. Sanat eğitimi erken yaşlarda önemli bir yapı taşıdır çünkü bir çocuğun gelişimini bilişsel, sosyal, problem çözme ve kişisel yetkinliklerinin yanı sıra fiziksel, sözel ve duygusal açıdan da geliştirir. Sanat eğitimi genel öğrenme ve gelişimleri için birincil kaynak olduğundan çocuklara çeşitli sanatsal deneyimler ve fırsatlar vermek oldukça önemlidir.

Erken dönemlerde çocuklar sürekli olarak büyüyor ve becerilerini artırıyor, etraflarındaki şeylerin nasıl çalıştığına dair fikirler inşa ediyor, fiziksel, sosyal, bilişsel ve dil yeteneklerini hızla geliştiriyorlar. Gelişimsel olarak uygun sanat aktivitelerine katılmak, daha sonraki öğrenme aşamalarında kendilerine avantaj sağlayacak olan bütünsel becerilerini artıracaktır.

Çocuğunuz bir enstrüman eğitimi alacak yaşa gelene kadar, evinizde ona klasik müzik dinletmeniz, aşağıda sayacağımız becerilerinin gelişmesine katkı sağlamakla birlikte, çocuğunuzu enstrüman eğitimine de hazırlar.

Erken Yaşta Sanat Eğitimi Almak;

Motor Becerileri ve Koordinasyonu Geliştirir:

Müzik sadece işitsel anlamda değil, aynı zamanda motor becerileri ve koordinasyonu diğer herhangi bir konudan daha iyi geliştirmeye yardımcı olur. Bir enstrümanın nasıl çalınacağını öğrenmek, el-göz koordinasyonunu, kulak-el koordinasyonunu geliştirir.

Dil Gelişimini Geliştirir:

Bilim, müzik öğrenmenin beynin dil öğrenmekle aynı bölümleri gerektirdiğini göstermiştir. Şarkı söylemek, yeni melodiler öğrenmek ve bir enstrüman çalmak, beynin dil gelişimini destekleyen bölümünün gelişimine büyük katkı sağlar.

Odaklanmayı ve Belleği Geliştirir:

En basit piyano etütlerini çalışmak bile, odaklanma, el-göz koordinasyonu ve hem fiziksel hem de zihinsel hatırlama alıştırmasıdır. Buna bağlı olarak, öğrenciler ustalığın sıklıkla pratik yapmanın doğrudan bir sonucu olduğunu öğrenirler, çünkü tekrarlama hafızayı güçlendirir.

Temel Matematik Becerilerini Geliştirir:

Temel matematik becerileri söz konusu olduğunda, Mozart Etkisi’ni görmezden gelmek mümkün değildir. Bilim adamları, üniversite öğrencilerine bir labirentten çıkma yolunu bulmak gibi bir dizi mekânsal görevin verildiği bir test yaptılar. Mozart'ı dinleyenler, dinlemeyenlerden daha hızlı ve daha doğru bir şekilde çıkış yolunu buldular. Araştırma sonunda görüldü ki; müzik beynin uzamsal becerilerle boğuşan aynı bölümünü çalıştırıyor. Bu da, temel ve yüksek matematik becerilerinde önemli bir rol oynuyor.

Disiplini ve Takım Çalışmasını Geliştirir:

Disiplinli çalışma, küçük çocukların kendi başlarına deneyimlemesi gereken bir derstir. Günlük müzik pratiği programı, çocuğunuzun disiplinli bir şekilde çalışmasının gerçek faydalara yol açtığını gösterecek dürüst bir yöntemdir.

Daha büyük çocuklar için, küçük bir topluluğa, bir okul orkestrasına, hatta bir rock grubuna katılmak, ekip çalışmasını ve ortak bir hedefe doğru daha büyük bir toplulukla işbirliği yapmanın getirdiği olumlu duyguyu teşvik eder.

Özgüven ve Benlik Saygısını Artırır:

Bir beceri kademeli olarak geliştiğinde, çocuk kendi yeteneğinin ve becerilerinin fakrına varır. Ayrıca, sahneye çıkma cesaretini göstermek, yetişkinlerin dünyasına adım attığında çocuğun karşısına çıkacak iş toplantıları ve iş görüşmeleri için hazır olmasının iyi bir yoludur.

Erken yaşta sanat eğitimi
Erken yaşta müzik eğitimi
Erken yaşta resim eğitimi
İzmit Sanat eğitimi
izmit piyano eğitimi
izmit keman eğitimi
izmit davul eğitimi
izmit resim eğitimi